Haber

Hatay 3 dakika arayla 6,4 ve 5,8 büyüklüğünde depremlerle sarsıldı (3)

AFAD’DAN DENİZ SEVİYESİ YÜKSELİŞİ UYARISI

AFAD tarafından yapılan uyarıda, deniz seviyesinin 50 santimetreye kadar yükselmesi riskinin önüne geçmek için vatandaşların kıyı kesiminden uzak durması gerektiği belirtildi. İskenderunlular kıyıdan çıkarılırken, AFAD’ın uyarısında şu ifadelere yer verildi.

Deniz seviyesinin 50 cm’ye kadar yükselmesi riskine karşı vatandaşlarımızın tedbir olarak kıyı şeridinden uzak durmaları önem arz etmektedir.” Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hatay’da meydana gelen depremlerle ilgili incelemelerin sürdüğünü belirterek, “Bölgedeki vatandaşlarımızın hasarlı binalardan uzak durmaları gerektiğini ve ekiplerimizin uyarılara dikkatle uymasını rica ediyoruz.” sözlerine yer verdi. Antakya’da HASTANE BOŞALTILDI Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da meydana gelen deprem sırasında Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde büyük panik yaşandı. Durumu uygun olan hastalar işçinin yönlendirmesiyle hastane bahçesine çıkarılırken, ağır ve yatalak hastalar refakatçileri ve hastane personelinin yardımıyla binadan çıkarıldı. Ağır bakımda tedavi altına alınan hastalar daha sonra ambulanslarla sahra hastanelerine nakledildi. DEPREM MAĞDURLARI ÇADIRLARDAN FARŞIYOR. Depremin vurduğu illerde 15 gündür beşik gibi sallanan bölgede psikolojisi bozulan vatandaşların, çadır kentlerde bile sarsıntıyla dışarıya kaçtığı görüldü. Bazı çadırlarda ise deprem sırasında sobaların yıkıldığı belirtildi.

Depremin ardından televizyondan canlı yayına katılan uzmanlar, bölgede yeni depremlerin olacağı uyarısını yineledi. Jeolog Okan Tüysüz, Hatay’da 3 dakika arayla meydana gelen depremlerin artçı olmadığını, depremleri tetiklediğini belirtti. Antakya içinden Akdeniz’e fay hattı olduğunu kaydeden Tüysüz, “Avrupa Sismoloji Kurumu bunu 6.6 olarak veriyor. Fay, fayın stres biriktirdiği yerdi. Olabilir.” söz konusu. (DNA)

Semih ERSÖZLER/HATAY,

habergolyaka.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu