Haber

İran, Basra Körfezi’nde Askeri Tatbikat Başlattı

İran, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile egemenlik anlaşmazlığının yaşandığı Basra Körfezi’ndeki adalar çevresinde askeri tatbikat başlattı.

İran devlet televizyonunun haberine göre Devrim Muhafızları Ordusu, Basra Körfezi’ndeki “adaların savunması” için Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami ve üst düzey komutanların katılımıyla geniş çaplı bir tatbikat düzenledi.

Tatbikatta “gelişmiş yapay zekaya sahip insansız hava araçları ve 600 kilometre menzilli füzelerin kullanıldığı” bildirildi.

30 din adamının yanı sıra binlerce askerin katıldığı tatbikatın amacının “Devrim Devrim Muhafızları’nın adaları korumaya yönelik otoritesini ve savunma hazırlığını göstermek” olduğu kaydedildi.

Tatbikatta konuşan Tümgeneral Selami, “Basra (Fars) Körfezi adaları İran milletinin namusudur ve biz bu aziz milletin evlatları olarak şerefimizi müdafaa etmekle yükümlüyüz. Basra Körfezi güvenli ise bütün ülkeler bu güvenliğin meyvelerinden yararlanacak.” sözlerini kullandı.

İran ile BAE arasında adalar anlaşmazlığı ortada

İran ve BAE, Hürmüz Boğazı’na yakınlığı ve bölgedeki petrol potansiyeli nedeniyle stratejik bir konumda bulunan Ebu Musa, Büyük Tunb ve Küçük Tunb Adaları üzerinde hakimiyet iddiasında bulunuyor.

Adalar 1971 yılına kadar İngiliz işgali altındaydı. İngiltere’nin Kasım 1971’de geri çekilmesinin hemen ardından adaların kontrolünü BAE’ye devreden İran, adaların kontrolünü ele geçirdi. BAE, askeri güçlerini adalara konuşlandıran İran’ı “işgalci” olarak tanımlıyor.

Adaları topraklarının bir parçası olarak kabul eden ve üzerindeki haklarının çok eskilere dayandığını ileri süren İran, İngilizler tarafından 1903’te aralıklı olarak ele geçirildiğini ve 1971’de geri döndüğünü çünkü “henüz kurulmamış olan BAE’nin o zaman kurulan, egemenlik iddia edemez”. tartışır.

BAE ise adalar üzerindeki haklar tezi doğrultusunda Arap ülkeleri ve uluslararası kuruluşların nezdinde girişimlerde bulunuyor.

Söz konusu adalar üzerindeki egemenliğinin tartışılamayacağını savunan İran, Aralık 2022’de Çin’e, Temmuz ayında ise Rusya’ya, BAE’nin üç adalarla ilgili tezlerini savunan değerlendirmelerini pekiştirdiği için tepki gösterdi.

cayiralan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu